Jak ochronić pożyczkobiorcę przed rosnącymi stopami procentowymi?

Wzrost wartości stóp procentowych to informacja, której z pewnością nie chcą usłyszeć posiadacze długoterminowych kredytów hipotecznych. Oznacza on w dużym uproszczeniu, że z biegiem czasu nastąpi wzrost wartości pojedynczej raty, którą musimy zapłacić wierzycielowi.

W walce z rosnącymi stopami procentowymi

Faktem jest, że w obecnym czasie wartość stóp procentowych spadła do historycznego poziomu. Oznacza to też, że bardzo trudne będzie jej ponowne obniżenie (próg psychologiczny). W związku z tym, że mamy w miarę stabilne (choć niskie) stopy procentowe kredyt hipoteczny również (w obecnym czasie) nie będzie zbyt kosztowny.

Co jednak, jeśli wartość wspomnianych stóp wzrośnie? W praktyce zapłacimy znacznie więcej. Dlatego bardzo ważne z punktu widzenia kredytobiorców, było wprowadzenie do obrad ustawy, która stabilizuje wysokość oprocentowania na określonym poziomie.

Jak ustabilizować oprocentowanie kredytu?

Według zapisów wspomnianej ustawy, wzrost stóp procentowych nie obciąży kredytobiorców, ale… banki. Ma się to odbyć kosztem marży bankowej. W praktyce im wyższe stopy, tym mniej marży otrzymają banki.

Oczywiście kredytobiorca będzie musiał za to wszystko zapłacić znacznie więcej i to w formie wyższej, bezpieczniejszej dla banku marży.

Autor

admin

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *